First Term

Course Name Credits Instructors
Administrative Law (0101) (LAW202H1F) 4 Vincent Chiao
Administrative Law (0102) (LAW202H1F) 4 Richard Stacey
Alternative Approaches to Legal Scholarship (Graduate Students only) (LAW245H1F) 3 Mariana Mota Prado
Business Organizations (LAW212H1F) 4 Mohammad Fadel
Canadian Income Tax Law (LAW284H1F) 4 Emily Satterthwaite
Canadian Legal Methods and Writing (LAW395H1F) 1 - TBA
Capstone Course: The Role of the Judge (LAW603H1F) 3 Robert P. Armstrong
Clinical Legal Education: Asper Centre for Constitutional Rights (LAW391H1F) 4 Cheryl Milne
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Full-Time Program (LAW402H1F) 15 Lisa Cirillo
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Criminal Law & Academic Offences Clinic (0101) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Karen Bellinger
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Employment Law & Academic Appeals Clinic (0106) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Jennifer Fehr
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Family Law Clinic (0102) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Richard Teicher
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Housing Law Clinic (0104) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Benjamin Ries
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Refugee & Immigration Law Clinic (0103) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Prasanna Balasundaram
Clinical Legal Education: Externship - Aboriginal Legal Services (LAW304Y1Y) 4 Faculty Advisor, Jonathan Rudin, Emily Hill
Clinical Legal Education: Externship - Advocates for Injured Workers (LAW305Y1Y) 4 Faculty Advisor, Maryth Yachnin, Rachel Weiner
Clinical Legal Education: Externship - Appellate Criminal Litigation (LAW315Y1Y) 4 Vincent Chiao, Erin Dann, Nader Hasan, Michael Dineen, Gerald Chan
Clinical Legal Education: Externship - Barbra Schlifer Clinic (LAW248Y1Y) 4 Faculty Advisor, Deepa Mattoo
Clinical Legal Education: Externship - Board Governance Clinic (LAW485Y1Y) 2 Faculty Advisor, Ann Armstrong
Clinical Legal Education: Externship - Citizen Lab (LAW489Y1Y) 2 Ronald Deibert, Siena Anstis, Christopher Parsons
Clinical Legal Education: Externship - Health Justice Program Clinical Placement (LAW569Y1Y) 4 Trudo Lemmens, Rami Shoucri, Jennifer Stone
Clinical Legal Education: Externship - Innocence Canada (LAW117Y1Y) 4 Bhavan Sodhi, Stéphanie Nowak
Clinical Legal Education: Externship - Innovation and Entrepreneurship (LAW487Y1Y) Edward Iacobucci
Clinical Legal Education: Externship - Innovation and Entrepreneurship Seminar (LAW486H1F) 1 Edward Iacobucci, Jamie Shulman
Clinical Legal Education: Externship - M&A Litigation (LAW398Y1Y) 4 Anita Anand, Andrew Gray, James C. Tory, Naizam Kanji, John Emanoilidis
Clinical Legal Education: Externship - Ontario Human Rights Commission: Human Rights and Indigenous Peoples (LAW561Y1Y) 6 Matthew Horner
Clinical Legal Education: Externship - Pro Bono Ontario Litigation (LAW571Y1Y) 4 Matt Cohen, Brian Houghton
Clinical Legal Education: Externship - Rexdale Health Justice Initiative Placement (LAW568Y1Y) 4 Sara Faherty, Ann McRae
Clinical Legal Education: Externship - Structural Genomics Consortium (LAW396Y1Y) 4 Simon Stern, Max Morgan, Arij Al Chawaf, Andrew Moeser, Zarya Cynader, Aled Edwards
Clinical Legal Education: International Human Rights Clinic (LAW548H1F) 4 Samer Muscati
Clinical Legal Education: International Human Rights Clinic Practicum (LAW538H1F) 1 Samer Muscati
Comparative Contracts (LAW517H1F) 3 Catherine Valcke
Criminal Procedure (LAW232H1F) 4 Michael Dineen, Andrew Furgiuele, Holly Loubert
Current Problems in Contract Law (LAW543H1F) 3 Stephen Waddams, Geoff Hall
Data Governance (LAW558H1F) 4 Lisa Austin
Directed Research - Graduate Students only (0102) (LAW291H1F) Mariana Mota Prado
Directed Research Program (LAW291Y1Y) Abraham Drassinower
Directed Research Program (LAW291H1F) Abraham Drassinower
Discerning Law in the Fur Trade (LAW475H1F) 3 Douglas Sanderson
Discrimination Law (LAW410H1F) 3 Denise Réaume
Evidence Law (0101) (LAW241H1F) 4 Malcolm Thorburn
Evidence Law (0102) (LAW241H1F) 4 Malcolm Thorburn
Exploring the Intersections of Law and Social Work: Year 1 (LAW344Y1Y) Danielle Szandtner
Exploring the Intersections of Law and Social Work: Year 2 (LAW345Y1Y) 3 Danielle Szandtner
Externship Seminar (LAW520H1F) 1 Sara Faherty
Family Law (LAW244H1F) 4 Brenda Cossman
Finance, Business and Accounting in the Law (LAW250H1F) 2 Michael Dobner
Financial Crimes and Corporate Compliance (LAW325H1F) 3 Kenneth Jull
Freedom of Expression and Press (LAW346H1F) 3 David Lepofsky
Health Law and Bioethics (LAW267H1F) 4 Trudo Lemmens
History of the Common Law (LAW539H1F) 3 Simon Stern
Intellectual Property: Copyright, Trademark and Patent (LAW384H1F) 4 Ariel Katz
International Trade Regulation (JPJ2037) (ECO3504HF) (ECO459H1F) (LAW285H1F) 3 Michael Trebilcock
Introduction to Animals and the Law (LAW253H1F) 3 Angela Fernandez, Lesli Bisgould
Issues in Aboriginal Law and Policy (LAW281H1F) 3 Bob Rae
Journal: Critical Analysis of Law - An International & Interdisciplinary Law Review (LAW479Y1Y) 3 Simon Stern, Markus Dubber
Journal: Indigenous Law (LAW494Y1Y) 3 Douglas Sanderson
Journal: Law and Equality (LAW493Y1Y) 3 Denise Réaume
Journal: University of Toronto Faculty of Law Review (LAW380Y1Y) 3 Simon Stern
Labour and Employment Law (LAW263H1F) 4 Kerry Rittich
Law and Policy of Biotechnology (LAW581H1F) 3 Richard Owens, Harvey Schipper
Legal Ethics (LAW362H1F) 3 Lorne Sossin, Moya Teklu
LLM Seminar (LAW572H1F) 1 Mariana Mota Prado
LLM Seminar, Additional Skills-Based Modules (LAW573H1F) 1 Mariana Mota Prado
LLM THESIS (LAW9999YY) Supervising Professor
Mediation (LAW531H1F) 2 Jonathan Jacobs
Moot - Canadian Labour Arbitration Competition (LAW420Y1Y) 3 Stephen Shore, Maeve Biggar, Kathryn Bird
Moot - Competition Law Competitive Program (LAW222Y1Y) 3 Nathaniel Read-Ellis
Moot - Corporate Securities Competitive Program (LAW240Y1Y) 3 Anita Anand, Matthew Cumming, Andrew Matheson
Moot - Donald G. Bowman Tax Competitive Program (LAW246Y1Y) 3 Benjamin Alarie, Martha MacDonald, Al-Nawaz Nanji
Moot - Gale Competitive Program (LAW421Y1Y) 3 Paul-Erik Veel, Sinziana Hennig
Moot - Grand Moot Competitive Program (LAW430H1F) 2 Atrisha Lewis
Moot - Harold G. Fox Intellectual Property Competitive Program (LAW247Y1Y) 3 Andy Shaughnessy, Dominique Hussey
Moot - Jessup Competitive Program (LAW404Y1Y) 4 Karen Knop, Maureen Whelton
Moot - Julius Alexander Isaac Competitive Program (LAW422Y1Y) 3 Joseph Cheng
Moot - Kawaskimhon Moot Competitive Program & Advanced Aboriginal Studies Competitive Program (LAW331Y1Y) 3 Douglas Sanderson, Bryce Edwards
Moot - Laskin Competitive Program (LAW249Y1Y) 3 William MacLarkey, Padraic Ryan
Moot - Walsh Family Law Competitive Program (LAW254Y1Y) 3 Martha McCarthy, Sarah Young, Deborah Perkins-Leitman
Moot - Warren K. Winkler Class Actions (LAW257Y1Y) 3 Cheryl Woodin
Moot - Wilson Competitive Program (LAW273Y1Y) 3 Lorraine Weinrib, Cheryl Milne, Joseph Cheng
Moot – Walsh Family Law Negotiation Competitive Program (LAW258Y1Y) 3 Judith Huddart, Samantha Eisen
Negotiation (LAW272H1F) 2 Jason Stitt, Mark Lawrence
Real Estate Law (LAW275H1F) 3 Craig Carter, David Carter
Roman Law (LAW566H1F) 2 Ernest Weinrib
Secured Transactions (LAW318H1F) 4 Michael Burke, Mark Selick
Securities Litigation: The Public and Private Enforcement of Securities Law (LAW231H1F) 3 Ronald Podolny, Douglas Worndl, Johanna Superina, Naizam Kanji
Securities Regulation (LAW293H1F) 4 Jeffrey MacIntosh
Statutes and Statutory Interpretation (LAW445H1F) 3 Anver Emon
Supervised Upper Year Research Paper (SUYRP) (LAW599H1F) 1 Faculty Advisor
The International Context of Canadian Energy Policy (LAW356H1F) 3
Trial Advocacy (LAW205H1F) 4 Graham Glancy, Julie Hannaford, Eric Sadvari
Trusts (LAW233H1F) 4 Jim Phillips
Women's Rights in Transnational Perspective (LAW301H1F) 3 Rebecca Cook
Workshop: Contemporary Issues in Health Law, Ethics and Policy (LAW501Y1Y) 2 Trudo Lemmens
Workshop: Critical Analysis of Law (LAW221Y1Y) 2 Simon Stern, Markus Dubber
Workshop: Law and Economics Seminar (LAW399Y1Y) 2 Albert Yoon
Workshop: Legal Theory (LAW376Y1Y) 2 Christopher Essert, Malcolm Thorburn
Workshop: Tax Law and Policy (LAW211Y1Y) 2 Emily Satterthwaite

Second Term

Course Name Credits Instructors
Aboriginal Law Practicum (LAW377H1S) 2 Kerry Wilkins
Academic Scholarship Seminar (LAW505H1S) 3 Margaret Jane Radin
Administrative Law (LAW202H1S) 4 Richard Stacey
Advanced Corporate Law & Securities Regulation (LAW229H1S) 3 Anita Anand
Advanced Family Law: Resolving the Family Law Case (LAW329H1S) 3 Kenneth Cole, Susanne Goodman
Advanced Legal Research, Analysis and Writing (LAW307H1S) 3 Katherine Vitale Lopez
Advanced Torts (LAW206H1S) 2 Alexi Wood
Bankruptcy and Insolvency Law (LAW408H1S) 4 Adriana Robertson
Business Organizations (LAW212H1S) 4 Jeffrey MacIntosh
Canadian Income Tax Law (LAW284H1S) 4 Benjamin Alarie
Clinical Legal Education: Asper Centre Clinic Practicum (LAW392H1S) 1 Cheryl Milne
Clinical Legal Education: Asper Centre Half-Time Clinic (LAW729H1S) 6 Cheryl Milne
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Full-Time Program (LAW402H1S) 15 Lisa Cirillo
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Criminal Law & Academic Offences Clinic (0101) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Karen Bellinger
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Employment Law & Academic Appeals Clinic (0106) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Jennifer Fehr
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Family Law Clinic (0102) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Richard Teicher
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Housing Law Clinic (0104) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Benjamin Ries
Clinical Legal Education: Downtown Legal Services Part-Time Program - Refugee & Immigration Law Clinic (0103) (LAW209Y1Y) 8 Lisa Cirillo, Prasanna Balasundaram
Clinical Legal Education: Externship - Aboriginal Legal Services (LAW304Y1Y) 4 Faculty Advisor, Jonathan Rudin, Emily Hill
Clinical Legal Education: Externship - Advocates for Injured Workers (LAW305Y1Y) 4 Faculty Advisor, Maryth Yachnin, Rachel Weiner
Clinical Legal Education: Externship - Appellate Criminal Litigation (LAW315Y1Y) 4 Vincent Chiao, Erin Dann, Nader Hasan, Michael Dineen, Gerald Chan
Clinical Legal Education: Externship - Barbra Schlifer Clinic (LAW248Y1Y) 4 Faculty Advisor, Deepa Mattoo
Clinical Legal Education: Externship - Board Governance Clinic (LAW485Y1Y) 2 Faculty Advisor, Ann Armstrong
Clinical Legal Education: Externship - Citizen Lab (LAW489Y1Y) 2 Ronald Deibert, Siena Anstis, Christopher Parsons
Clinical Legal Education: Externship - City of Toronto: Municipal Government Lawyering (LAW565H1S) 3 Diana Dimmer
Clinical Legal Education: Externship - Environmental Law (LAW238H1S) 1 Eric Gillespie, Julia Croome
Clinical Legal Education: Externship - Health Justice Program Clinical Placement (LAW569Y1Y) 4 Trudo Lemmens, Rami Shoucri, Jennifer Stone
Clinical Legal Education: Externship - Innocence Canada (LAW117Y1Y) 4 Bhavan Sodhi, Stéphanie Nowak
Clinical Legal Education: Externship - Innovation and Entrepreneurship (LAW487Y1Y) Edward Iacobucci
Clinical Legal Education: Externship - Legislative Assembly Statutory Interpretation (LAW454H1S) 1 Anver Emon
Clinical Legal Education: Externship - M&A Litigation (LAW398Y1Y) 4 Anita Anand, Andrew Gray, James C. Tory, Naizam Kanji, John Emanoilidis
Clinical Legal Education: Externship - Ontario Human Rights Commission: Human Rights and Indigenous Peoples (LAW561Y1Y) 6 Matthew Horner
Clinical Legal Education: Externship - Pro Bono Ontario Litigation (LAW571Y1Y) 4 Matt Cohen, Brian Houghton
Clinical Legal Education: Externship - Rexdale Health Justice Initiative Placement (LAW568Y1Y) 4 Sara Faherty, Ann McRae
Clinical Legal Education: Externship - Structural Genomics Consortium (LAW396Y1Y) 4 Simon Stern, Max Morgan, Arij Al Chawaf, Andrew Moeser, Zarya Cynader, Aled Edwards
Clinical Legal Education: International Human Rights Clinic Practicum (LAW538H1S) 1 Samer Muscati
Clinical Legal Education: International Human Rights Program Half-Time Clinic (LAW718H1S) 6 Samer Muscati
Competition Law and Intellectual Property (LAW579H1S) 3 Ariel Katz
Competition Policy (LAW312H1S) 3 Anthony Niblett
Copyright Policy in the Making (LAW358H1S) 3 Ariel Katz
Copyright, Trademark and Patent (LAW383H1S) 4 Abraham Drassinower
Corporate Income Tax (LAW310H1S) 4 Emily Satterthwaite
Corporate Transactions (LAW530H1S) 3 Cameron Rusaw
Crime & Punishment: Mandatory Minimums, The Death Penalty & other Current Debates (LAW251H1S) 3 Nader Hasan
Democracy, Politics, and the Law (LAW372H1S) 3 Yasmin Dawood
Directed Research - Graduate Students only (0102) (LAW291H1S) Mariana Mota Prado
Directed Research Program (LAW291H1S) Abraham Drassinower
Directed Research Program (LAW291Y1Y) Abraham Drassinower
Economic Torts (LAW481H1S) 3 Anthony Alexander, Brandon Kain, Ronald Podolny
Entertainment Law (LAW255H1S) 3 David Zitzerman
Environmental Law (LAW239H1S) 3 Andrew Green
Evidence Law (LAW241H1S) 4 Martha Shaffer
Exploring the Intersections of Law and Social Work: Year 1 (LAW344Y1Y) Danielle Szandtner
Exploring the Intersections of Law and Social Work: Year 2 (LAW345Y1Y) 3 Danielle Szandtner
Externship Seminar (LAW520H1S) 1 Sara Faherty
Family Law (LAW244H1S) 4 Carol Rogerson
Financing the Small Technology Firm (LAW216H1S) 3 Jeffrey MacIntosh
Foreign Affairs and the Canadian Constitution (LAW309H1S) 3 Karen Knop
Foundations of Legal Theory (LAW578H1S) 3 Kerry Rittich
Indigenous Legal Traditions and the Imperial Response (LAW274H1S) 3 Douglas Sanderson
Indigenous Peoples and Canadian Law (LAW370H1S) 4 Kerry Wilkins
Intensive Course: Constitutional Amendment in Canada and the World (LAW704H1S) 1 Richard Albert
Intensive Course: Gender, Difference and Human Rights (LAW706H1S) 1 Ratna Kapur
Intensive Course: International Intellectual Property Law (LAW727H1S) 1 Ruth Okediji
Intensive Course: Law and Information Technology (LAW725H1S) 1 Michael Birnhack
Intensive Course: Reconciling Colonial Authority and Constitutional Limitations in Canada and the United States (LAW712H1S) 1 Joshua Nichols
Intensive Course: The Crisis of the Modern Welfare State and Regulatory Reform (LAW715H1S) 1 Gillian Lester
Intensive Course: The Rabbinic Idea of Law (LAW721H1S) 1 Chaim Saiman
Intensive Course: Theories of the Rule of Law (LAW720H1S) 1 Jeff King
Intensive Course: United States Securities Regulation (LAW308H1S) 1 Paul Mahoney
Intensive Course: Who Belongs? Dilemmas of Citizenship and Immigration (LAW724H1S) 1 Ayelet Shachar
International Taxation (LAW349H1S) 3 Amanda Heale, Drew Morier
Journal: Critical Analysis of Law - An International & Interdisciplinary Law Review (LAW479Y1Y) 3 Simon Stern, Markus Dubber
Journal: Indigenous Law (LAW494Y1Y) 3 Douglas Sanderson
Journal: Law and Equality (LAW493Y1Y) 3 Denise Réaume
Journal: University of Toronto Faculty of Law Review (LAW380Y1Y) 3 Simon Stern
Labour and Employment Law (LAW263H1S) 4 Brian Langille
Labour Law Writers Workshop: Reforming Ontario Labour and Employment Law (LAW264H1S) 3 Brian Langille
Law and Revolution (LAW555H1S) 3 Hamish Stewart
Law, Religion, and Democracy (LAW279H1S) 3 Anna Su
Legal Design Lab (LAW492H1S) 2 Gillian Hadfield, Dan Ryan
Legal Devices (LAW467H1S) 3 Simon Stern
Legal Ethics (0101) (LAW362H1S) 3 Michael Code, Breese Davies, Jennifer Trehearne
Legal Ethics (0102) (LAW362H1S) 3 Markus Dubber, Edward Morgan
Legal Ethics (0103) (LAW362H1S) 3 Albert Yoon
LLM THESIS (LAW9999YY) Supervising Professor
Looking Ahead: The Blurred Lines of Technology, Body, and Mind (LAW337H1S) 3 Benjamin Alarie, Daniel Debow
Mental Health and the Law (LAW266H1S) 3 Trudo Lemmens, Gilbert Sharpe
Moot - Arnup Cup Competition (LAW418H1S) 3 Jonathan Shime, Megan Schwartzentruber
Moot - Callaghan Competitive Program (LAW419H1S) 3 Hamish Stewart
Moot - Canadian Labour Arbitration Competition (LAW420Y1Y) 3 Stephen Shore, Maeve Biggar, Kathryn Bird
Moot - Competition Law Competitive Program (LAW222Y1Y) 3 Nathaniel Read-Ellis
Moot - Competitive Moot Coach (LAW440H1S) 1 Michael Laskey
Moot - Corporate Securities Competitive Program (LAW240Y1Y) 3 Anita Anand, Matthew Cumming, Andrew Matheson
Moot - Donald G. Bowman Tax Competitive Program (LAW246Y1Y) 3 Benjamin Alarie, Martha MacDonald, Al-Nawaz Nanji
Moot - Gale Competitive Program (LAW421Y1Y) 3 Paul-Erik Veel, Sinziana Hennig
Moot - Harold G. Fox Intellectual Property Competitive Program (LAW247Y1Y) 3 Andy Shaughnessy, Dominique Hussey
Moot - Jessup Competitive Program (LAW404Y1Y) 4 Karen Knop, Maureen Whelton
Moot - Julius Alexander Isaac Competitive Program (LAW422Y1Y) 3 Joseph Cheng
Moot - Kawaskimhon Moot Competitive Program & Advanced Aboriginal Studies Competitive Program (LAW331Y1Y) 3 Douglas Sanderson, Bryce Edwards
Moot - Laskin Competitive Program (LAW249Y1Y) 3 William MacLarkey, Padraic Ryan
Moot - Upper Year (LAW432H1S) 1 Brian Radnoff
Moot - Walsh Family Law Competitive Program (LAW254Y1Y) 3 Martha McCarthy, Sarah Young, Deborah Perkins-Leitman
Moot - Warren K. Winkler Class Actions (LAW257Y1Y) 3 Cheryl Woodin
Moot - Wilson Competitive Program (LAW273Y1Y) 3 Lorraine Weinrib, Cheryl Milne, Joseph Cheng
Moot – Walsh Family Law Negotiation Competitive Program (LAW258Y1Y) 3 Judith Huddart, Samantha Eisen
Negotiation (LAW272H1S) 2 Jonathan Jacobs
Patent and Trade Secrets Law (LAW332H1S) 3 Donald Cameron, R. Scott MacKendrick
Perspectives on Civil Litigation, Procedure and Professionalism (LAW302H1S) 3 Susan Heakes
Privacy Problems (LAW545H1S) 3 Lisa Austin
Private International Law (LAW218H1S) 4 Karen Knop
Public International Law (LAW252H1S) 4 Jutta Brunnée
Refugee Law (LAW532H1S) 3 Warda Shazadi Meighen
Sanctity of Contracts in a Secular Age (LAW546H1S) 3 Stephen Waddams
Securities Regulation (LAW293H1S) 4 Anita Anand
Sentencing and Penal Policy (CRI3355H) (LAW323H1S) 3 Kimberley Crosbie
Sovereignty, Referendum, and the Will of the People in Canada and the World (LAW259H1S) 3 Richard Stacey
Supervised Upper Year Research Paper (SUYRP) (LAW599H1S) 1 Faculty Advisor
Ten Cases that Changed the World (LAW405H1S) 3 Mayo Moran
Trusts (LAW233H1S) 4 Larissa Katz
Workshop: Contemporary Issues in Health Law, Ethics and Policy (LAW501Y1Y) 2 Trudo Lemmens
Workshop: Critical Analysis of Law (LAW221Y1Y) 2 Simon Stern, Markus Dubber
Workshop: Law and Economics Seminar (LAW399Y1Y) 2 Albert Yoon
Workshop: Legal Theory (LAW376Y1Y) 2 Christopher Essert, Malcolm Thorburn
Workshop: Tax Law and Policy (LAW211Y1Y) 2 Emily Satterthwaite